logo

Výuka literárně-dramatického oboru

Literárně-dramatický obor v naší Základní umělecké škole umožňuje prostřednictvím tvořivé činnosti (pohybového, slovního, či hlasového vyjadřování, práce s rekvizitou, popř. práce s loutkou atp.) rozvíjet umělecké vlohy žáka v oblasti divadelního, tj. dramatického, pohybového a slovesného projevu. Zároveň na základě dramatické hry a tvořivosti rozvíjí obrazotvornost a osobnost každého jednotlivého žáka, odstraňuje jeho zábrany a poskytuje prostor k jeho sebevyjádření.
Studijní zaměření Divadelní tvorba se orientuje především na společné inscenování divadelních projektů, ať už se jedná o dramatickou interpretaci známých literárních děl, pohádek, vlastní literární tvorby žáků nebo speciálních divadelních a literárních útvarů vztahujících se k danému časovému období (vánoce, jaro, Den matek atd.).
Vzdělání získané v literárně-dramatickém oboru žáci mohou využít v těch oblastech lidské činnosti, ve kterých jsou nezbytné specifické komunikační dovednosti, schopnosti veřejného vystupování  i vysoká míra vnímavosti a empatie.
Vzhledem k faktu, že literárně-dramatický obor naší ZUŠ vede profesionální aktivně působící herec Městského divadla Zlín, jsou žáci v průběhu studia aktivně spjati s tvorbou tohoto profesionálního divadla, účastní se konkurzů do dětských rolí připravovaných inscenací Městského divadla Zlín či Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Pravidelně navštěvují představení zlínského divadla, která následně hodnotí a rozebírají, účastní se besed a  exkurzí do zákulisí, navštěvují divadelní archiv, půjčují si kostýmy a rekvizity, spolupracují s některými herci, dramaturgy i režiséry těchto oficiálních divadelních scén.
Literárně-dramatický obor poskytuje žákům rozvoj a kultivaci vnímání kulturních hodnot kolem sebe, jakož i základ  pro eventuální další studium směřující k profesionálnímu uplatnění.
Děti, které se účastní společných dramatických skupin, mají větší sebevědomí, lépe zvládají týmové činnosti a pozice ve vedení. Také se snáze zapojují do uměleckých a společenských aktivit. Žáci jsou vedeni ke vzájemné spolupráci, mají zodpovědnost za společné dílo a respekt k práci druhých. Při hodinách dramatického oboru se lépe vstřebává stres.
Kalendář akcí a aktualit
Březen 2023
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031